JAK DZIAŁA SIŁOWNIK HYDRAULICZNY?

comment Komentarz: 0 favorite Trafienie: 601

Siłownik hydrauliczny (nazywany również cylindrem hydraulicznym) to niezbędny element powszechnie stosowanych ze względu na swoje zalety układów hydraulicznych. Znajdują one zastosowanie m.in. w maszynach przemysłowych czy pojazdach.

Dzięki nim układy hydrauliczne mogą działać w sposób prawidłowy, zastępując m.in. napędy elektryczne. Wyjaśniamy, czym są i jak działają siłowniki hydrauliczne.

BUDOWA I WŁAŚCIWOŚCI SIŁOWNIKÓW HYDRAULICZNYCH

Siłowniki występują w kilku rodzajach, które dzielimy m.in. ze względu na konstrukcję, tłok czy typ wykonywanego ruchu. Oprócz tego rozróżniamy też podział na siłowniki pneumatyczne, elektryczne czy – należące do najpopularniejszych – hydrauliczne. Konstrukcja tych ostatnich nie jest złożona – w zależności od rodzaju urządzenia organ roboczy stanowi tu znajdujący się w korpusie tłok, membrana lub nurnik.

Zdarza się, że konstrukcja siłownika hydraulicznego obejmuje także zawór dławiący, który pełni funkcję hamulca końca suwu. Jest on wprawiany w ruch przy zakończeniu suwu i stanowi gwarancję jego łagodnego przebiegu.

Siłowniki hydrauliczne mają własny podział, który obejmuje:

  • siłowniki jednostronnego działania – czyli takie, w których suw roboczy następuje tylko w jedną stronę. Z tego względu konieczne jest zastosowanie elementu, który przesunie tłok z powrotem do pozycji podstawowej oraz opróżni komorę z płynu. Tym elementem może być m.in. obciążenie zewnętrzne, waga tłoczyska lub sprężyna, która została ściśnięta pod działaniem suwu.
  • siłowniki dwustronnego działania – w których suwy następują samoczynnie w dwóch przeciwległych kierunkach. Oprócz tego wyróżniamy jeszcze hydrauliczne siłowniki teleskopowe, których zastosowanie umożliwia zwiększenie zasięgu suwu roboczego nawet do kilkunastu metrów. Jest to konieczne m.in. w tych przypadkach, gdy ograniczony zasięg suwu stwarza zagrożenie wyboczenia.

NA CZYM POLEGA DZIAŁANIE SIŁOWNIKA HYDRAULICZNEGO

Siłowniki hydrauliczne znajdują zastosowanie przede wszystkim w takich maszynach i pojazdach jak koparki, wywrotki czy dźwigi. Ich zadaniem jest konwersja energii roboczej przy zastosowaniu cieczy roboczej, czyli wody, oleju lub mieszanki olejowej. Działanie płynu wtłaczanego pod wysokim ciśnieniem w przestrzeń roboczą sprawia, że tłok lub nurnik są przesuwane (membrana zaś zostaje odkształcona).

Choć woda jako ciecz robocza cechuje się m.in. wysoką wydajnością, w niektórych przypadkach może zamarzać lub nawet przyczyniać się do powstawania korozji. Dlatego popularniejszym wyborem są tu oleje, które nie mają podobnych wad.

Siłowniki hydrauliczne umożliwiają sprawne działanie elementów ruchomych, które muszą podołać znacznym obciążeniom. Generują one odpowiednią moc, która niezbędna jest do działania np. ramienia koparki i innych maszyn budowlanych stosowanych do podnoszenia ciężkich konstrukcji.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło