JAK DZIAŁAJĄ ZAWORY OBRACALNE DO PŁUGÓW?

comment Komentarz: 0 favorite Trafienie: 575

Orka jest wciąż podstawowym zabiegiem agrotechnicznym pozwalającym na odpowiednie przygotowanie gleby do przyszłych zasiewów. Dzięki właściwie dobranemu pługowi można sprawnie odcinać kolejne skiby, odwracać je i rozkruszać, poprawiając napowietrzenie, spulchnienie oraz mieszając resztki pozostałe po uprawie. Dobre funkcjonowanie urządzenia wymaga jednak jego właściwego ustawienia oraz prawidłowego działania podstawowych mechanizmów regulacyjnych i zabezpieczających, w tym zaworów do pługów obracanych. Przyjrzyjmy się bliżej tym urządzeniom i sprawdźmy, w jaki sposób funkcjonują.

CZYM SĄ PŁUGI ODWRACALNE I JAK FUNKCJONUJĄ?

Pługi odwracalne to urządzenia, które są wyposażone w dwa komplety korpusów. Takie rozwiązanie sprawia wprawdzie, że sprzęt jest cięższy, a zatem wymaga ciągnika o większym uciągu, lecz jednocześnie pozwala na zwiększenie plonu dzięki lepszemu wyrównaniu powierzchni oraz brakowi bruzd. Używanie pługa obracalnego oznacza odkładanie skib w jednym kierunku, jak również oszczędności paliwa za sprawą zmniejszenia liczby koniecznych przejazdów. Korzystanie z pługa tego rodzaju to także wyższą wydajność z uwagi na wyeliminowanie czasochłonnych nawrotów oraz tym samym ograniczenie ugniatania gleby na uwrociach. Pługi obrotowe to też praca z większą prędkością i podniesiona trwałość urządzenia.

DLACZEGO DO DZIAŁANIA PŁUGÓW ODWRACALNYCH NIEZBĘDNE SĄ ZAWORY? 

Korzystanie z pługa obrotowego wymaga dobrego działania układu hydrauliki siłowej, który pozwala na właściwe ustawianie urządzenia, a także na zmianę używanego zestawu korpusów przy nawrotach. Podstawowymi elementami dbającymi o pozycjonowanie urządzenia są zawory hydrauliczne sterujące przepływem czynnika trafiającego do siłowników odpowiadających za obrót oraz zablokowanie pługa w położeniu roboczym. W zależności od konstrukcji zawory mogą obsługiwać różną liczbę siłowników. W zaawansowanych modelach układy siłowników i zaworów są też potrzebne do ochrony sprzętu przed uszkodzeniami w razie natrafienia na kamień oraz dokonywania zmiany ustawień.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło