JAKIE RODZAJE FILTRÓW ZNAJDUJĄ ZASTOSOWANIE W UKŁADACH HYDRAULICZNYCH I DO CZEGO SŁUŻĄ?

comment Komentarz: 0 favorite Trafienie: 478

Żywotność układów hydraulicznych w dużej mierze zależy od jakości i czystości stosowanych w nich cieczy roboczych. Za czystość odpowiadają filtry hydrauliczne, których zadaniem jest zatrzymywanie różnych zanieczyszczeń mogących spowodować awarię całego układu. Filtry wychwytują między innymi drobiny metalu, rdzy, piasku, a także niwelują cząsteczki wody. Znajdują one zastosowanie głównie w maszynach rolniczych, budowlanych, pojazdach ciężarowych, a także w wielu gałęziach przemysłu. Jakie rodzaje filtrów hydraulicznych wyróżniamy i czym się one charakteryzują? O tym opowiemy w dzisiejszym wpisie.

FILTRY SSAWNE

Filtr ssawny zlokalizowany jest między zbiornikiem oleju a pompą. Odpowiada on za oczyszczenie cieczy roboczej, zanim trafi ona do układu hydraulicznego. Filtr ssawny, aby cały układ działał wydajnie, powinien mieć odpowiedni przepływ i stawiać możliwie najmniejszy opór początkowy. Materiał filtracyjny najczęściej wykonany jest w nim z metalowej siatki. Filtry ssawne dostępne są w wersjach z zaworem i bez zaworu.

FILTRY POWROTNE

Zadaniem filtra powrotnego jest oczyszczanie cieczy, zanim wróci ona do zbiornika – to ostatni element układu hydraulicznego.  Dlatego też montuje się go między wyjściem układu hydraulicznego a zbiornikiem (lub w jego górnej części). Materiałem filtracyjnym jest w nim splisowana siatka lub papier, bądź tez włóknina. Wybierając filtr powrotny, należy określić wartość filtracji nominalnej i prędkość przepływu.

FILTRY CIŚNIENIOWE

Filtry wysokociśnieniowe montuje się pomiędzy pompą a podzespołami, którym mają zapewnić ochronę (silniki, cylindry itp.). Filtry wysokociśnieniowe wykorzystuje się w układach, w których ciśnienie przekracza 70 bar. Dobiera się je do układu pod kątem wielkości przepływu, ciśnienia pracy, temperatury i rodzaju oleju, a także środowiska pracy. Filtry niskociśnieniowe montuje się zwykle między zbiornikiem a pompą. Przystosowane są do ciśnień do ok. 24 bar. Ich zadaniem jest ochrona pompy. Wyróżnia się też filtry średniociśnieniowe, mające zakres roboczy 20-70 bar. To filtry projektowane do zbierania nieczystości powstających podczas pracy sprzętu.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło