POZNAJ PODSTAWOWE RODZAJE MULTIPLIKATORÓW

comment Komentarz: 0 favorite Trafienie: 316

Sprawne działanie układów mechanicznych wymaga zwykle dostarczania napędu, który charakteryzuje się parametrami dopasowanymi do potrzeb obsługiwanego podzespołu. W przypadku maszyn, w których ruch obrotowy wytwarza jeden silnik współpracujący z kilkoma różnymi urządzeniami zachodzi konieczność dostosowania charakterystyki ruchu obrotowego do kilku zakresów obrotów czy momentów obrotowych. W tym celu w zależności od konkretnej sytuacji można użyć przekładni pełniącej funkcję reduktora lub multiplikatora. Przekonajmy się, do czego służy multiplikator i sprawdźmy, w jaki sposób działa.

Do czego służą multiplikatory?

Multiplikatory to przekładnie mechaniczne, które pozwalają na zmianę charakterystyki ruchu obrotowego. Dzięki nim można dopasować obroty wytwarzane przez silnik spalinowy lub elektryczny oraz generowany moment obrotowy do potrzeb konkretnego zastosowania. W multiplikatorze dochodzi do zamiany momentu obrotowego przez jego ograniczenie oraz zwiększenie liczby uzyskiwanych obrotów. Jest to możliwe za sprawą różnic w prędkości obrotowej współpracujących ze sobą kół zębatych. W multiplikatorze koło napędzające (bierne) o większej średnicy i rozbudowanym uzębieniu współpracuje z kołem lub kołami napędzanymi (biernymi) o mniejszej średnicy oraz co za tym idzie, zredukowanej liczbie zębów. Prędkość kątowa koła biernego jest więc większa od prędkości kątowej koła czynnego. Dla uzyskania odpowiedniego przełożenia korzysta się często z większej ilości kół.

Jak działają multiplikatory? 

Multiplikatory pozwalają na uzyskiwanie różnych przełożeń w zależności od swej konstrukcji. Przekładnie tego rodzaju mogą też w razie potrzeby zmieniać płaszczyznę, w której przekazywany jest ruch obrotowy. Klasyczne konstrukcje pracują z wałkami ustawionymi równolegle, spotyka się jednak także multiplikatory, w których zastosowane są koła zębate stożkowe, co pozwala na uzyskanie płaszczyzny prostopadłej przez zmianę kąta o 90°. Przekładnie nie muszą korzystać wyłącznie z kół zębatych – w niektórych konstrukcjach do zmiany kąta stosuje się połączenie ślimaka i ślimacznicy.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło