Jak działają akumulatory hydrauliczne? 

Hydroakumulatory tłokowe, olejowe, gazowe, membranowe służą do magazynowania nadmiaru energii w układach hydraulicznych, przechowując ciecz roboczą pod wysokim ciśnieniem. To urządzenie w postaci zbiornika ciśnieniowego wyposażonego w przyłącze hydrauliczne oraz zawór azotu. Wewnątrz znajduje się pęcherz, membrana lub tłok, które oddzielają komorę olejową od komory gazowej. Pod ciśnieniem gazu, akumulatory magazynują objętość płynu, który może być ponownie wprowadzony do systemu hydraulicznego, gdy jest potrzebny. Wraz ze wzrostem ciśnienia w układzie hydraulicznym, akumulator hydrauliczny zbiera płyn pod ciśnieniem, co skutkuje sprężeniem gazu. Jeśli ciśnienie spada, sprężony gaz ponownie się rozszerza i wypycha magazynowany płyn do obiegu hydraulicznego. 

Zastosowanie akumulatorów hydraulicznych

Akumulatory hydrauliczne odgrywają kluczową rolę w systemach hydrauliki siłowej, zwłaszcza w układach bezpieczeństwa. Ich głównym zadaniem jest tłumienie uderzeń oraz utrzymanie prawidłowego ciśnienia roboczego, co zwiększa wydajność systemu, odciąża przewody hydrauliczne i wydłuża okres bezawaryjnej eksploatacji.

Każdy hydroakumulator charakteryzuje się szybkim oddawaniem energii, dużym maksymalnym ciśnieniem roboczym i możliwością magazynowania cieczy pod wysokim ciśnieniem. Kluczowe dla prawidłowego działania urządzenia jest utrzymanie odpowiedniego ciśnienia azotu, dlatego ważna jest regularna kontrola ciśnienia podczas eksploatacji.

Są powszechnie stosowane w:

Maszynach rolniczych, gdzie amortyzują elementy robocze.

Maszynach leśnych, np. amortyzowanie wahnięć rotatora

Układach hamulcowych maszyn roboczych, przyczep i ciągników.

Układach amortyzacji ładowaczy czołowych.

Zasilaczach hydraulicznych.

Systemach zasilania awaryjnego

Rodzaje akumulatorów hydraulicznych

Akumulatory membranowe:

Hydroakumulatory membranowe wykorzystują elastyczną membranę oddzielającą ciecz hydrauliczną od sprężonego gazu. Akumulatory tego typu nie mają możliwości wymiany membrany, jednak dzięki braku ruchomych części ich zużycie jest minimalne.

Akumulatory membranowe i pęcherzowe osiągają maksymalne ciśnienie do 350 bar oraz występują w rozmiarze od 0,16L do 50L.

Akumulatory pęcherzowe:

Gromadzą energię w komorze gazowej oddzielonej pęcherzem gumowym, który można wymieniać, co umożliwia regenerację zużytego akumulatora.

Akumulatory tłokowe:

Są najbardziej zaawansowane konstrukcyjnie. Ich zasada działania opiera się na wykorzystaniu ruchu tłoka w cylindrze do kompresowania płynu hydraulicznego, co umożliwia magazynowanie energii i równoważenie zmian ciśnienia w układzie hydraulicznym. Kluczowe jest uszczelnienie tłoka, podobnie jak w przypadku siłowników hydraulicznych. Ciśnienie maksymalne do 1000 bar raz do 100 l pojemności. 

Nasza oferta zawiera usługę sprawdzania stanu technicznego (wydajności oraz szczelności) akumulatorów hydraulicznych oraz nabijanie hydroakumolatorów do odpowiedniego ciśnienia.

Aktywne filtry

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło